Loading...
membránové zastrešenia 2018-06-25T13:51:44+00:00

Funkcia membránového zastrešenia

Hlavnou funkciou membránových zastrešení je zabezpečiť prekrytie plochy proti poveternostným vplyvom podľa požiadaviek investora. Jedná sa o uzavretú alebo polootvorenú konštrukciu z dôvodu ochrany proti  slnku, vetru a čiastočne dažďu. Samozrejme je možné konštrukciu zabezpečiť proti vode úplne, kde membrána spĺňa úlohu hydroizolácie.Membránové konštrukcie sú prakticky bezúdržbové. Nemusia byť stavbou len sezónneho charakteru, pri viacvrstvovej membráne je možné priestor pod membránou využívať celoročne, nejedná sa teda o dočasné stavby, naopak membránové zastrešenie sa vyznačujú dlhou životnosťou. Napriek týmto skutočnostiam sa tieto konštrukcie na Slovensku len začínajú uplatňovať, a to v prevažnej miere pri budovách voľnočasových aktivít.

K pionierom membránových štruktúr patria architekti:  Frei Otto (1925-2015), Roger Taillibert (1926)  a  Buckminster Fuller (1895 – 1983).

Použitie

Neplní len status prestrešenia ale aj fukčné, čiastočné alebo celoplošné opláštenie fasád budov (riadiaca veža letiska Schwechat; hotel Burj Al Arab, Dubai; Eden Project, Cornwall; …).
  • aquaparky
  • prvky mestskej architektúry
  • administratívne objekty
  • nákupné centrá (vstupy, foyer…)
  • prekrytia štadiónov
  • kultúrne stánky (pódiá, tribúny)
  • geodesické stavby
  • agrostavby (fóliovníky)

Materiál

navrhovaný materiál pre  realizáciu textilnej architektúry musí spĺňať požiadavky na trvanlivosť, pevnosť v ťahu, rozsah teplôt, UV odolnosť, zaťaženie vetrom a snehom ako aj požiarnu odolnosť. Niektoré požiadavky sa kladú naopak na prestup svetla a časť „dobrého“ spektra UV (možnosť opaľovania –aquaparky). Najnovšie je možné použiť aj solárnu membránu pre získanie el. energie. Preto je nutné dokonale zvážiť vhodnosť materiálovej bázy membrány.

• PVC – polyvinyl chloride

• PVDF – polyvinylidene fluoride

• PTFE – polytetrafluorethylene

• ETFE –  ethylene tetrafluorethylene

• EVA – ethylene vinylacetate

• Silicon-polymer

pcv membrána
Samotná membrána je buď monovrstvová (ETFE, EVA,…) alebo pozostáva z niekoľkých vrstiev, kvôli pevnostiv ťahu môže mať zabudovanú výstužnú textíliu (PES). Z dôvodu lepšej odrazivosti svetelných lúčov, a tým aj odolnosti proti UV žiareniu môže obsahovať  vrstvu z TiO2, kvôli požiarnej odolnosti retardéry horenia na báze fluórov. Každý materiál má svoje opodstatnenie, avšak iba  pri správnom návrhu systému membránovej štruktúry

Tvary zastrešení

Flexibilita textílií a fólií  predurčuje textilnú architektúru k takmer nekonečným možnostiam riešení  membránových štruktúr a tvarov. Od jednoduchých – trojuhlová membrána (kosatka), pultový tvar, až po zložité, viacúrovňové multiuhlové membrány zaujímavých tvarov (imitácia kvetu, morských vĺn…). V membránovej architektúre asi neexistuje rovnaký produkt, aj keď tvar môže byť rovnaký, vstupné podmienky sa vždy líšia v závislosti od poveternostných podmienok, a tým aj systému kotvenia.

Po realizácii náčrtu a možných alternatív tvaru membrány architektom (najlepšie softvérom Formfinder) je nutné odkomunikovať vhodnosť tvaru štruktúry statikom. Skúsený statik navrhne najlepší variant riešenia vzhľadom k zaťaženiu vetrom a snehom v pôsobení membrány na kotviace prvky a prípadne lana na podkonštrukciu. Lepšie statické vlastnosti membránovej konštrukcie sa dajú zabezpečiť väčším profilovaním a predpätím membrány, hrúbkou ako aj samotným návrhom vhodného typu materiálovej bázy membrány a jej výstužnej tkaniny i rozmeru, spôsobom kotvenia. Tu niekde nastáva správny čas na presný návrh tvaru a rozmerov membrány, realizáciu strihov a zvarov, ako i pomocných kotviacich prvkov membrány. To či bol tento proces správny sa zistí až priamo na stavbe pri zabudovaní :-),… a to nielen zhotoviteľ, ale najmä investor.

mám záujem o zastrešenie

Príklad realizácie

medrano realizator texarch

Reštaurácia Medrano v areáli Tatralandia, Liptovský Mikuláš.

čítaj ďalej

Čerpacia stanica SLOVNAFT, Bratislava

čítaj ďalej

Nenašli ste potrebné informácie?

Zaujímate sa o membránovú architektúru?
Vyplňte jednoduchý formulár a budeme Vás kontaktovať