Loading...
ETFE 2018-06-25T13:53:08+00:00

ETFE architektúra


História

ETFE bol vyvinutý firmou DuPont v 70-tych rokoch 20.storočia ako nasledovník prevratného materiálu Teflon (PTFE). Najskôr sa začal vďaka svojej odolnosti voči korózii používať ako povlakový materiál pre letecký priemysel (NASA), v poľnohospodárstve – ako napríklad v skleníkoch alebo pre poťahovanie špeciálnej vrstvy pre flexibilné solárne články. Prelomové pre stavebníctvo boli 80. roky minulého storočia, kedy sa tento výnimočný materiál začal používať v architektúre. Ako vôbec prvá aplikácia z ETFE sa považuje prestrešenie Mangrove Hall v ZOO v Arnhem v Holandsku v r. 1982, kde je tento materiál zabudovaný bez akejkoľvek degradácie dodnes.

Výroba

Primárnou surovinou  je minerál Fluorit.  Po úpravách sa ETFE  vyrába z granulátu, ktorý sa vytláča do fólií, resp.filmu, v šírke 1550 – 1800 mm, najčastejšie v hrúbke od 50 do 250 μm. Spoje sa vzájomné zvárajú.

Použitie

Okrem upravovaných technických a špeciálnych produktov na báze ETFE (napr. pásky, povlaková úprava káblov a pod.) sa používa pre:

  • športové a rekreačné zariadenia  (aquaparky, futbalové štadióny, plavárne,…)
  • prestrešenia a fasády administatívno-obchodných budov
  • prestrešenie priemyselných objektov
  • „skleníky“ (botanické a agroobjekty)
  • prekrytia štadiónov
  • opláštenie prevázdkových bodov
  • geodesické stavby
  • fotovoltanické prestrešenia

Materiál

ETFE fólia patrí do skupiny TOP membránových materiálov s výnimočnými fyzikálno-mechanickými vlastnosťami. Vyrába sa v prevažnej miere v transparentnom prevedení, ojedinele v modrom alebo bielom odtieni.

ETFE je materiálom s vysokou odolnosťou voči korózii, pevnosťou a trvanlivosťou v širokom rozsahu teplôt. Tento polymér má vysokú teplotu topenia a vynikajúca odolnosť voči chemickým vplyvom a vysokoenergetickému žiareniu

ETFE vzorec

Konštrukčný systém

Princíp použitia ETFE prestrešení a fasád je ukotvenie fólie po obvode v ráme, (najčastejšie hliníkovom) na oceľovej alebo drevenej podkonštrukcii.1-vrstvová fólia sa používa v menšej miere, za súčasného použitia hliníkových podpornýchprvkov alebo nerezových lán, k udržaniu stability a tvaru. Pri aplikácii 2 a viac vrstiev fólie vzniká „vankúš“ (po obvode zvarený), ktorý je permanentne dotlakovávaný suchým vzduchom (cca 220 Pa), čo zabezpečí stabilitu celej konštrukcie. Každý vankúš je napojený na centrálny rozvod vzduchu, ktorý sa neustále odvlhčuje, čím sa zamedzí kondenzácii vo vnútri vankúša – vzniká tak uzavretý pneumatický systém.

etfe konštrukčný systém

Tepelná izolácia

Vďaka uzavretému odvlhčujúcemu systému plní opláštenie „vankúšmi“ z ETFE aj tepelnoizolačnú funkciu. Čím viac vrstiev, tým väčšia izolácia. Naviac v zimnom období získava interiér energiu vďaka prestupu slnečných lúčov.

 

U < 2,95 W . m-2 . K-1  pre 2 vrstvy (1-komorový vankúš)

U < 1,95 W . m-2 . K-1  pre 3 vrstvy (2-komorový vankúš)

U < 1,50 W . m-2 . K-1  pre 4 vrstvy (3-komorový vankúš)

etfe tepelná izolácia

Nenašli ste potrebné informácie?

Zaujímate sa o membránovú architektúru?
Vyplňte jednoduchý formulár a budeme Vás kontaktovať